Duboko izvlačenje

Duboko izvlačenje

Proces i aplikacije

Duboko izvlačenje se koristi za obradu lima i raznih plastičnih materijala. Proces je podjednako pogodan za industrijsku maloserijsku i masovnu proizvodnju. Mnogi predmeti iz svakodnevne upotrebe se sastoje od delova izrađenih dubokim izvlačenjem.

duboko izvlačenje

Šta je duboko izvlačenje?

Duboko izvlačenje je često korišćen proces u tehnologiji oblikovanja, regulisan standardom DIN 8584. Duboko izvlačenje je proces oblikovanja kombinacijom istezanja i sabijanja, kojim se najčešće dobija metalno šuplje telo, sa otvorom na vrhu. Međutim, ovaj proces se može koristiti i za oblikovanje prethodno formiranog šupljeg tela u radni komad manjeg poprečnog preseka. Za duboko izvlačenje koriste se posebne prese.

Ravne ploče koje se obrađuju obično su kvadratnog ili kružnog oblika. U konvencionalnom procesu dubokog izvlačenja sa krutim alatima koriste se nelegirani tanki i ekstra tanki limovi, aluminijum, nerđajući čelik, bakar, mesing i bronza. Duboko izvlačenje se može primenjivati kako za male, tako i za velike serije. Proces se primenjuje u različitim industrijama, kao što su auto industrija, industrija ambalaže, avijacija i modelarstvo. Među najčešćim proizvodima izrađenim dubokim izvlačenjem nalaze se automobilski karoserijski delovi, slavine, kade, sudopere i posuđe za kuvanje.

Koje su prednosti i nedostaci dubokog izvlačenja?

Oblikovanje istezanjem i sabijanjem

  • je pogodno kako za male serije tako i za pojedinačnu proizvodnju
  • fleksibilno je u pogledu debljine materijala, oblika i dimenzija
  • omogućava brze reakcije na zahteve
  • troškovi alata su niski
  • omogućava upotrebu raznovrsnih materijala
  • idealno je za brzo i efikasno prototipiranje
  • ekonomično je

Dubokog izvlačenje

  • zahteva opsežno stručno znanje i poznavanja materijala
  • zahteva prilagođavanje proizvodne mašine materijalu
  • nije primenjivo za izradu svih preciznih delova

Kako duboko izvlačenje utiče na radni komad?

Pomaci unutar kristalne rešetke nastali tokom proizvodnje izazivaju naprezanja, koja zatim pokreću očvršćavanje materijala. U procesu dubokog izvlačenja mogu da nastanu različite greške. Među ove greške spadaju:

  • neizvršavanje svih proizvodnih koraka
  • pogrešna procena širenja materijala i njegove strukture
  • nedovoljno uvažavanje teksture materijala

Kontrola kvaliteta vrši se ili direktno u toku proizvodnje, ili prethodnom proverom alata za oblikovanje uz pomoć optičkih 3D sistema za merenje. Svaka tačka na alatu se meri bez dodira, a dobijeni merni podaci se zatim čuvaju. Ovakav pristup omogućava rekonstrukciju celokupnog postupka u slučaju eventualnih problema, bez potrebe za ponovnim merenjem. Snimci obezbeđuju slike celog polja, što olakšava ručne korekcije. Proces proizvodnje se nadgleda pomoću senzora vođenih robotima, direktno na proizvodnoj liniji.

Kako funkcioniše duboko izvlačenje lima?

Automatski kontrolisano duboko izvlačenje lima se vrši na presi za oblikovanje, koja se sastoji od gornjeg i donjeg alata. Presa za oblikovanje se sastoji od umetnute matrice (prsten za izvlačenje, donji deo) i klipa okruženog držačem lima (gornji deo). Držač lima je postavljen u optimalnoj blizini ivice matrice kako bi se sprečilo formiranje nabora ili gužvanja materijala usled dejstva klipa. Da bi lim mogao nesmetano da klizi preko ivice matrice, ivice prstena za izvlačenje i klipa su zaobljene. Središnji deo prstena za izvlačenje sadrži negativ budućeg duboko izvučenog radnog komada. Proces oblikovanja lima je sledeći: Ploča od lima se postavlja na matricu i fiksira pomoću držača lima. Držač lima se pomera u donju poziciju. Nakon toga, klip se pomoću pritisne sile spušta na osnovu matrice. Klip vuče limeni poluproizvod za sobom. Posle oblikovanja, gornji alat se podiže, kako bi se gotov duboko izvučeni deo uklonio.

Tehnički gledano, oblikovanje nastaje kombinacijom radijalne sile istezanja i pritiska u tangencijalnom pravcu. Zatezna sila onemogućava da lim postane deblji tokom oblikovanja. Pri obradi okruglih limova, pritisna sila smanjuje prečnik u zoni ivica. Ukoliko se željena dubina izvlačenja ne može postići u jednom prolazu, proces oblikovanja se ponavlja u nekoliko koraka. Kada se duboko izvlačenje lima vrši uz pomoć vodene podloge sa regulisanim pritiskom, mogu se postići veći stepeni izvlačenja.


Podeli ovu stranicu